Сребрено 925 ланче – Tourmaline

2.600 ден

Само 1 останати на залиха

Опис

Турмалинот Paraiba е извонреден и многу баран скапоцен камен познат по своите хипнотизирачки неонски сини и зелени бои. Името го добила по бразилската држава Параиба, каде што првично беше откриена во 1980-тите. Оттогаш, турмалинот Paraiba ги освои срцата на ентузијастите и колекционерите на скапоцени камења ширум светот.

Она што го прави Paraiba турмалинот навистина исклучителен е неговиот наелектризиран сјај. Неговите живи бои, кои се движат од вибрантна тиркизна до интензивна неонска зелена, се неверојатно ретки во светот на скапоцените камења.

Овој скапоцен камен поседува извонредна транспарентност, дозволувајќи им на светлината да помине низ и да ја интензивира својата сјајност. Комбинацијата на неговата единствена боја и исклучителниот сјај го прави турмалинот Paraiba вистинско чудо на природата.

Поради својата реткост и исклучителна убавинa,заедно со неговата извонредна боја, турмалинот Paraiba е високо ценет и зазема врвна вредност на пазарот и го направи еден од најбараните скапоцени камења во светот.

Тежина: 3 gr

Scroll to Top