Обетки

Турмалинот е прекрасен и фасцинантен полускапоцен камен кој доаѓа во различни бои што го прави омилен меѓу ентузијастите и колекционерите на полускапоцени камења.

Познат е по своите извонредни варијации на бои, од длабоко зелена до светло розова до електрично сина.Всушност, некои кристали на турмалин може да имаат повеќе бои во нив, што е познато како „двобој“ или „три-боја“ турмалин.

Овој фасцинантен полускапоцен камен се наоѓа само во некои делови во светот, вклучувајќи ги Бразил, САД, Мјанмар, Авганистан, Шри ланка и Мадагаскар.

Друг важен аспект на турмалинот е неговата издржливост и долговечност. Тој е тврд минерал со оценка од 7-7,5 на скалата Мохс, што го прави погоден за секојдневно носење. Дополнително, турмалинот е релативно лесен за одржување и може да се чисти со сапун и вода.

Турмалинот има и некои интересни метафизички својства, кои може да им се допаднат на нашите духовно настроени клиенти.
Се верува дека има заземјувачки и заштитни квалитети и може да помогне да се балансираат и усогласат енергетските центри на човечкото тело т.е чакрите и е среќен камен на луѓето родени во месец Октомври.

Генерално, турмалинот е уникатен и убав полускапоцен камен што има многу да понуди, а ние ви ја нудиме неговата убавина, издржливост, разноврсност и духовни својства:

Прикажувам 1–20 од 24 резултати

Scroll to Top